Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/lawyershahba/lawyershahbaz.com/print.php on line 29
شرایط ارث بردن زن پس از طلاق

شرایط ارث بردن زن پس از طلاق

بر اساس آنچه که در قانون آمده زن در شرایطی ممکن است پس از طلاق از همسر خود ارث ببرد.

آیا زن پس طلاق از شوهر ارث می‌برد؟ به صورت قانونی زن در صورت فوت همسرش از او ارث می‌برد و قانون هم میزان این ارث را مشخص کرده، اما نکته حائز اهمیت این است که آیا در صورت طلاق باز هم زن از همسرش ارث می‌برد یا خیر؟

مطابق با قانون اگر شوهر، زن خود را طلاق دهد، اما او در زمان عده فوت کند، زن از اموال شوهر ارث خواهد برد.

اما بر اساس ماده ۹۴۳ قانون مدنی اگر فوت شوهر بعد از اتمام مدت عده یا طلاق از نوع بائن یعنی طلاقی که قبل از نزدیکی یا طلاق زن یائسه و طلاق خلع و مبارات باشد، دیگر زن از مرد در صورت فوت هیچ ارثی نمی‌برد.

البته در ماده ۹۴۴ قانون مدنی گفته شده اگر شوهر در زمانی که به بیماری مبتلاست، زن را طلاق دهد و در ظرف یک سال از تاریخ طلاق به علت همان مریضی فوت کند، حتی اگر طلاق به صورت بائن باشد به شرط آن که زن در طول این یک سال شوهر نکرده باشد، زن از او ارث می‌برد.


URL : http://www.lawyershahbaz.com/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=164183