گالری عکس امور موکلین قبول کلیه دعاوی حقوقی مشاوره تلفنی پیام های کاربران سوالات حقوقی کاربران صفحه اصلی
وظیفه‌ی ”ایجاد وحدت رویه‏ی قضایی“ از سوی دیوان عالی کشور چندان اجرا نمی‏شود
تاریخ انتشار : 13-07-1390

وظیفه‌ی ”ایجاد وحدت رویه‏ی قضایی“ از سوی دیوان عالی کشور چندان اجرا نمی‏شود

نگاه حقوقدانان به فصل یازدهم قانون اساسی/
حیدری شهباز:
وظیفه‌ی ”ایجاد وحدت رویه‏ی قضایی“ از سوی دیوان عالی کشور چندان اجرا نمی‏شود    

 

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: فقه و حقوق - حقوق سیاسی

شیرزاد حیدری شهباز نسبت به اجرایی نشدن اصل 171 قانون اساسی مبنی بر جبران خسارت در صورت صدور رای اشتباه به دنبال قصور قاضی انتقاد کرد.
این حقوقدان و وکیل دادگستری در تشریح ابعاد مختلف فصل یازدهم قانون اساسی مبنی بر وظایف دستگاه قضایی، رییس قوه‏ی قضاییه و نهادهای زیر مجموعه‏ی این قوه، به خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: در این فصل وظایف قوه‏ی قضاییه از وظایف رییس آن منفک شده است. آنچه که به عنوان وظایف دستگاه قضایی آمده در اصل 156 قانون اساسی نمایان است از جمله رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات، تعدیات و شکایات حل و فصل دعاوی و...، احیاء حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‏های مشروع، نظارت بر حسن اجرای قوانین، کشف جرم و تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمان و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام و هم‏چنین اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان.

حیدری شهباز ابراز عقیده کرد: در حال حاضر دستگاه قضایی با مشکلاتی که پیش رویش بوده و تعدد شکایات، قسمتی از وظایفش را به شوراهای حل اختلاف سپرده است که با توجه به این‌که مرجع رسیدگی به تظلمات و شکایات محاکم هستند، ارجاع این وظیفه به شوراهای حل اختلاف خلاف قانون اساسی است.

وی با اشاره به یکی دیگر از وظایف دستگاه قضایی مبنی بر احیای حقوق عامه، خاطر نشان کرد: این بخش از وظایف مهم دستگاه قضایی است که به نحوی باید در رسیدگی به پرونده‏ها به شکل اجرایی درآید. هم‏چنین پیشگیری از وقوع جرم از دیگر اقداماتی است که این قوه باید برای آن تلاش کند اما متاسفانه اقدام چندانی در این راستا از قوه‏ی قضاییه مشاهده نکرده‏ایم و از جمله اقداماتی که برای اجرای این بند انجام شد تنها توقیف برخی روزنامه‏ها و بیکار شدن تعداد زیادی از روزنامه‏نگاران بود.

این وکیل دادگستری در ادامه به انتقاد رییس قوه‏ی قضاییه، از عملکرد دیوان عالی کشور مبنی بر این که این دیوان تنها به یک مرجع تجدیدنظر تبدیل شده اشاره کرد و گفت: این انتقاد کاملا بجاست. یکی از مواردی که پیرو آن دیوان عالی کشور می‏تواند بر اجرای صحیح قوانین در محاکم نظارت داشته باشد، ”ایجاد وحدت رویه‏ی قضایی“ است در حالی که این کار آن طور که باید، اجرا و عملی نمی‏شود یعنی وقتی دو مرجع هم ارز نسبت به یک موضوع برداشت‏های مختلفی دارند، دیوان، پس از بررسی موضوع یک رای برای وحدت رویه در آن موضوع بدهد. زمانی که به قیاس آراء وحدت رویه‏ی کنونی با گذشته می‏پردازیم متوجه می‏شویم که کیفیت آنها کاملا با هم متفاوت است.

حیدری شهباز هم‏چنین درباره‏ی نوع عملکرد ”دادستانی کل کشور“ اظهار داشت: وظایف دادستانی کل کشور در وهله‏ی اول در سطح دادسراها و دادستانی شهرها تبیین می‏شود که به نوعی آنها نیز وظیفه‏ی مدعی العمومی را انجام می‏دهند.

این حقوقدان در ادامه به ارزیابی نوع عملکرد سازمان بازرسی کل کشور که از نهادهای زیر مجموعه‏ی قوه قضاییه است، اشاره کرد و یادآور شد: عملکرد این سازمان البته در سطح تبلیغاتی که در دستگاه قضایی از آن می‏شود نیست اما بازرسی‏های این سازمان عملا در ادارات دولتی بسیار دقیق بوده است و گاه به عنوان مبنای تشکیل پرونده‏هایی که ریشه‏ی تخلفات در دستگاه‏های دولتی است، مطرح می‏شود.

وی خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی قانونا موظف است که به شکایت‏های واصله از سوی سازمان بازرسی توجه و رسیدگی کند.

این وکیل دادگستری در ادامه با انتقاد از عملکرد دیوان عدالت اداری به عنوان نهادهای قضایی، گفت: به برخی از شکایت‏های مطرح شده در این دیوان از سازمان‏های دولتی یا برخی قوانین و مقررات به خوبی رسیدگی نمی‏شود یا در صورت رسیدگی این اقدام به کندی صورت می‏پذیرد.

حیدری شهباز به موضوع دیگری در فصل یازدهم قانون اساسی مبنی بر استقلال قضات و این که نمی‏توان آنها را بدون محاکمه و اثبات تخلف از کار منفصل نمود، اشاره کرد و متذکر شد: اصل 164 قانون اساسی آورده است که نمی‏توان قاضی را بدون محاکمه و یا اثبات تخلف از مقامش منفصل کرد یا او را به جای دیگری انتقال داد. هم‏چنین قاضی در صدور رای خود مستقل است و هیچ مقامی حق تحمیل حکمی را به او ندارد.

این حقوقدان گفت: دستگاه قضایی در صورتی که قاضی بر اثر تقصیر یا اشتباه حکم غلطی را علیه کسی صادر کند باید به فرد زیان دیده خسارت بپردازد اما تا به حال این اصل به شکل قانونی عادی تبیین و اجرایی نشده است.

برچسب ها : وکیل , حقوق , عدالت , قانون اساسی , مقررات , جرم , حقوقی , دادگستری , توقیف , رای , قاضی , مجازات , تعزیر , دیوان , حق , خسارت , حکم , قانون , مستقل , رویه , انتقال , قوانین , تجدیدنظر , خلاف , قانونی , عدل , حدود , جزایی , سپرده , حقوقدانان , دادستانی , صدور رای , دیوان عدالت اداری , مجرمان , عقیده , قوانین و مقررات , فقه , استقلال , ارز , حقوقدان , تقصیر , قضایی , اسلام , ایران , مرجع , قضات , اثر , دستگاه , وظیفه , اصلاح , بند , اساسی , اصل , اظهار , ارزیابی , علیه , اثبات , اجرا , بدون , تخلف , عالی , رسیدگی , قوه , رییس , صدور , سازمان , گسترش , ادامه , تعداد , حل , اختلاف , اداری , تخلفات , دیوان عدالت , تشریح , آراء , تعقیب , حل اختلاف , اشتباه , دعاوی , نظارت , پیشگیری , توجه

 
 
فهرست سایت
 
مطالب شخصی
نظریات مشورتی
آیین نامه ها
دیوان عدالت اداری
نمونه دادخواست ها
صفحه اصلي
سوالات حقوقي كاربران
پيام هاي كاربران
گالری تصاویر
برنامه هفتگي
سايت هاي مرتبط
امور موکلین
مشاوره تلفنی
قبول کلیه دعاوی حقوقی
مصاحبه ها
مطالب مفید حقوقی
اخبار
قوانین
آراءوحدت رویه
جستجو
جملات مفید حقوقی
بهتر است بدانید صدور چک بلا محل دارای آثاری می باشد:پیگیرد کیفری وحبس،کاهش اعتبار فردی در جامعه،عدم ارائه دسته چک از سوی بانکها
دفتر وکالت
تهران میدان ونک ابتدای خیابان گاندی جنوبی نبش کوچه بیستم ساختمان 142 طبقه چهارم واحد 44

تلفن های تماس
02188784555 - 02188782333 - 09121782522

آدرس ایمیل
shirzad.heidari51@gmail.com - info@lawyershahbaz.com - shirzad_heidarishahbaz@yahoo.com

فکس
02188207633


 
وكالت آن لاين ( آنلاين ) | وکیل | سایت وکیل | وکالت | سایت وکالت | وب سایت وکیل | وکیل دادگستری | وکیل با سابقه |دفتر وکالت | مشاوره حقوقی | مشاوره آنلاین حقوقی | مشاوره تلفنی با وکیل | مشاوره تلفنی حقوقی | مشاوره با وکیل | قبول کلیه دعاوی حقوی | بانک قوانین ایران | فروشگاه کتاب نرم افزار حقوقی