گالری عکس امور موکلین قبول کلیه دعاوی حقوقی مشاوره تلفنی پیام های کاربران سوالات حقوقی کاربران صفحه اصلی

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/lawyershahba/lawyershahbaz.com/templates/vanda-1/Main.php on line 107
همه آن چه که باید درباره تجدیدنظرخواهی حکم دادگاه بدانید
تاریخ انتشار : 08-07-1398

همه آن چه که باید درباره تجدیدنظرخواهی حکم دادگاه بدانید

برای تجدیدنظر خواهی نسبت به حکم دادگاه باید به نکات خاصی توجه داشت و آن‌ها را مدنظر قرار داد.

همه آن‌چه که باید درباره تجدیدنظرخواهی بدانید هنگام طرح یک دعوا در دادگاه قاضی پس از شنیدن صحبت‌های هر یک از طرفین اقدام به صدور رأی می‌کند و در این میان اگر رأی دادگاه مورد پسند طرفین نباشد در آن صورت می‌توانند از دادگاه تقاضای تجدیدنظر در حکم مورد نظر خود را داشته باشند و در این زمان حکم صادره از دادگاه بدوی به دادگاه تجدیدنظر می‌رود تا دوباره درباره آن تصمیم گیری شود.

آرای قابل تجدید نظر در امور کیفری در ماده ۲۳۲ قانون آیین دادسری کیفری آمده است؛ جرایمی که مجازات قانونی آ‌ن‌ها اعدام یا رجم باشد و جرائمی که موجب قانون مشمومل حد یا قصاص باشند مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرند همچنین ضبط اموال بیش از یک میلیون ریال و جرائمی که طبق قانون مستلزم پرداخت دیه بیش از خمس دیه کامل باشند، جرائمی که حداکثر مجازات قانونی ان‌ها بیش از سه ماه حبس، شلاق یا جزای نقدی بیش از ۵۰۰ هزار ریال باشد و همچنین محکومیت‌های انفصال از خدمت هم می‌توانند مورد تجدیدنظر قرار گیرند.

آرای قابل تجدیدنظر در امور مدنی هم به دسته مختلفی تقسیم می‌شوند و بر اساس مواد قانونی باید به آن‌ها توجه کرد.

زمان تجدیدنظر خواهی نسبت به آرای محاکم بدوی چگونه است؟

زمان تجدیدنظر خواهی نسبت به آرای محاکم بدوی برای اشخاصی که ساکن ایران هستند تنها ۲۰ روز از زمان ابلاغ رأی است و ادعا‌های جدید در مرحله تجدیدنظر مسموع نیستند و برای اشخاصی که خارج از کشور حضور دارند ۲ ماه از تاریخ ابلاغ یا انقضای مهلت واخواهی است.

همچنین به دادخواست‌هایی که به صورت ناقص در دادگاه تجدیدنظر آمده باشند رسیدگی نمی‌شوند و مرجع تجدیدنظر تنها به آن‌چه که مورد تجدیدنظر خواهی است رسیدگی می‌کند.

البته برای ارائه درخواست تجدیدنظر جهات قانونی مدنظر است.

جهات قانونی درخواست تجدیدنظر چیست؟

ادعای بی اعتبار بودن مستندات دادگاه و ادعای فقدان شرایط قانونی شهادت شهود در کنار ادعای بی توجهی قاضی به دلایل ابزاری و ادعای مخالف بودن رأی با موازین شرعی و مقررات قانونی جزء جهات قانونی درخواست تجدیدنظر هستند.

باید به این نکته توجه داشت که در پرونده‌های کیفری تنها اشخاص مورد نظر دادگاه حق درخواست تجدیدنظر دارند محکوم‌ٌ ٌعلیه یا وکیل و نماینده قانونی او، شاکی خصوصی یا وکیل و نماینده قانونی او یا دادستان درباره جرائمی که تعقیب آن‌ها به عهده او واگذار شده است می‌توانند درخواست تجدیدنظر داشته باشند.

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

 
 
فهرست سایت
 
مطالب شخصی
نظریات مشورتی
آیین نامه ها
دیوان عدالت اداری
نمونه دادخواست ها
صفحه اصلي
سوالات حقوقي كاربران
پيام هاي كاربران
گالری تصاویر
برنامه هفتگي
سايت هاي مرتبط
امور موکلین
مشاوره تلفنی
قبول کلیه دعاوی حقوقی
مصاحبه ها
مطالب مفید حقوقی
اخبار
قوانین
آراءوحدت رویه
جستجو
رويداد هاي مهم حقوقي امروز
تصويب قانون طبابت - 1290, تصويب قانون طرز جلوگيري از بيماري هاي آميزشي و بيماري هاي واگيردا - 1320, تصويب قانون راجع به ثبت شركت ها 1310
جملات مفید حقوقی
آیا می دانید ؟ کم نمودن سرعت اینترنت خریداری شده از هریک از شرکت های ارائه کننده از مصادیق تخلف کم فروشی و تقلب در کسب موضوع ماده 3 قانون تعزیرات حکومتی می باشد.
دفتر وکالت
تهران میدان ونک ابتدای خیابان گاندی جنوبی نبش کوچه بیستم ساختمان 142 طبقه چهارم واحد 44

تلفن های تماس
02188784555 - 02188782333 - 09121782522

آدرس ایمیل
shirzad.heidari51@gmail.com - info@lawyershahbaz.com - shirzad_heidarishahbaz@yahoo.com

فکس
02188207633


 
وكالت آن لاين ( آنلاين ) | وکیل | سایت وکیل | وکالت | سایت وکالت | وب سایت وکیل | وکیل دادگستری | وکیل با سابقه |دفتر وکالت | مشاوره حقوقی | مشاوره آنلاین حقوقی | مشاوره تلفنی با وکیل | مشاوره تلفنی حقوقی | مشاوره با وکیل | قبول کلیه دعاوی حقوی | بانک قوانین ایران | فروشگاه کتاب نرم افزار حقوقی