گالری عکس امور موکلین قبول کلیه دعاوی حقوقی مشاوره تلفنی پیام های کاربران سوالات حقوقی کاربران صفحه اصلی

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/lawyershahba/lawyershahbaz.com/templates/vanda-1/Main.php on line 107
دعوای الزام به فک پلاک خودرو
تاریخ انتشار : 29-04-1398

دعوای الزام به فک پلاک خودرو

نقل و انتقالات خودرو، قسمت اعظمی از بازار نقل و انتقالات کشور را به خود اختصاص می‌‌دهد. هرچند که نقل و انتقال خودرو معمولاً پیچیدگی‌های معاملات املاک را ندارد اما همین معامله ساده، می‌تواند منشا اختلافات بسیار زیادی باشد. از جمله دعاوی رایج در این خصوص دعوای الزام به فک پلاک خودرو است.

دعوی الزام به فک پلاک خودرو زمانی پیش می‌آید که مالک، اتومبیل را به خریدار می‌فروشد. حال مالک جدید خودرو باید پس از انعقاد قرارداد به همراه مالک سابق یا با وکالت اخذشده به مراجع تعویض پلاک مراجعه و به فک پلاک قبلی اقدام کرده و پلاک جدید یا پلاک سابق خود را بر خودرو الصاق کند.

پس از فک پلاک، طرفین به دفاتر اسناد رسمی مراجعه و سند رسمی تنظیم می‌کنند البته در صورت وجود وکالت‌نامه، نیازی به حضور مالک نیست و با وجود وکالت‌نامه، در صورت وجود حدود و اختیارات مالک می‌تواند برای تنظیم سند رسمی نیز اقدام کند.

لازم به توضیح است در مواردی وکالت فک پلاک، دارای مهلت و مدت مشخصی است که عدم حضور برای فک پلاک و متعاقباً تنظیم سند رسمی موجب ابطال وکالت‌نامه می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را برای مالک خودرو به وجود آورد.

بر اساس قوانین، مسئولیت کلیه تخلفات و جرایم ارتکابی توسط خودرو، برعهده مالک پلاکی است که بر خودرو ملصق است بنابراین پس از فروش خودرو باید فک پلاک سریعاً انجام شود. هرچند مدارک و مستندات حاکی از نقل و انتقال خودرو در ید مالک سابق وجود دارد اما به هر روی امکان این موضوع می‌تواند مشکلات فراوانی به همراه داشته باشد.

چنانچه خریدار از فک پلاک قبلی خودرو خوداری کرده و همچنان با همان پلاک سابق تردد کند، مالک باید ابتدا برای وی اظهارنامه‌ای ارسال و فک پلاک خودرو را از وی مطالبه کند.

چنانچه خریدار در مهلت مقرر در اظهارنامه اقدام به فک پلاک خودرو نکند، مالک پلاک باید دادخواست فک پلاک خودرو را مطرح سازد.

لازم به ذکر است تنها شخصی که می‌تواند دادخواست الزام به فک پلاک خودرو را مطرح کند، مالک پلاک خودرو است و چنانچه فرضاً اتومبیل طی مبایعه‌نامه‌های متوالی معامله شود، تنها فردی که پلاک به نام وی ثبت شده است، حق طرح دعوی فک پلاک خودرو را خواهد داشت. اما برای تعویض پلاک هر شخصی که وکالت در تعویض پلاک داشته باشد می‌تواند این کار را انجام دهد.

البته موارد بالعکس نیز وجود دارد که خریدار حاضر به انجام فک پلاک است اما فروشنده به هر دلیلی حاضر به فک پلاک نیست.

طرح دعوی فک پلاک خودرو در صلاحیت دادگاه محل اقامت خوانده (فروشنده یا خریدار به تناسب دعوی) یا محل وقوع است. دادگاه پس از بررسی مدارک و مستندات، چنانچه فک پلاک را محرز بداند، حکم به فک پلاک خودرو خواهد داد و چنانچه خوانده از فک پلاک خودرو خوداری کند، دستور توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ و سپس فک پلاک صادر خواهد شد.

توصیه می‌شود که در هنگام معامله با خریدار، در مراکز تعویض پلاک حاضر شده و فک پلاک را انجام دهید، زیرا بسیاری از خریداران، غالباً با سوءنیت، فک پلاک خودرو را انجام نمی‌دهند و این مساله باعث به‌وجود آمدن مشکلات زیادی برای شما خواهد شد.

گفتنی است، دعوای الزام به فک پلاک خودرو مقید به زمان خاصی نیست و صاحب پلاک هر زمان می‌تواند این دعوی را مطرح کند.

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

 
 
فهرست سایت
 
مطالب شخصی
نظریات مشورتی
آیین نامه ها
دیوان عدالت اداری
نمونه دادخواست ها
صفحه اصلي
سوالات حقوقي كاربران
پيام هاي كاربران
گالری تصاویر
برنامه هفتگي
سايت هاي مرتبط
امور موکلین
مشاوره تلفنی
قبول کلیه دعاوی حقوقی
مصاحبه ها
مطالب مفید حقوقی
اخبار
قوانین
آراءوحدت رویه
جستجو
جملات مفید حقوقی
همیشه قبل از نوشتن اظهارنامه به آثار وتبعات بعد ازآن توجه کنید و در نوشتن عبارات دقت لازم را داشته باشد تا با اظهارنامه سندی علیه خود تهیه نکنیم
دفتر وکالت
تهران میدان ونک ابتدای خیابان گاندی جنوبی نبش کوچه بیستم ساختمان 142 طبقه چهارم واحد 44

تلفن های تماس
02188784555 - 02188782333 - 09121782522

آدرس ایمیل
shirzad.heidari51@gmail.com - info@lawyershahbaz.com - shirzad_heidarishahbaz@yahoo.com

فکس
02188207633


 
وكالت آن لاين ( آنلاين ) | وکیل | سایت وکیل | وکالت | سایت وکالت | وب سایت وکیل | وکیل دادگستری | وکیل با سابقه |دفتر وکالت | مشاوره حقوقی | مشاوره آنلاین حقوقی | مشاوره تلفنی با وکیل | مشاوره تلفنی حقوقی | مشاوره با وکیل | قبول کلیه دعاوی حقوی | بانک قوانین ایران | فروشگاه کتاب نرم افزار حقوقی