گالری عکس امور موکلین قبول کلیه دعاوی حقوقی مشاوره تلفنی پیام های کاربران سوالات حقوقی کاربران صفحه اصلی

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/lawyershahba/lawyershahbaz.com/templates/vanda-1/Main.php on line 107
دولت ها و نان و آب ملت 1
تاریخ انتشار : 31-04-1397

دولت ها و نان و آب ملت 1

 پیش از ورود به مطلب، بایسته است گفته شود آنچه خواهد آمد ، به هیچ وجه، جنبه سیاسی ندارد ، بلکه صرفاً بحث معاش و آب نان در آن مطرح است .همچنین طرف خطاب و موضوع بحث ، نه مقطع خاصی از تاریخ بلکه کل تاریخ ایران است. بالاخره آنچه خواهیم گفت فقط منطوق دارد فاقد مفهوم خواه موافق و خواه مخالف است .

پس انتظار این است که کسی زحمت جستجوی مفاهیم پوشیده و مضمر را در این نوشته به خود ندهد و از تفسیر به رای آن خوداری کند.  

به نظر می رسد اکثریت مردم  ایران ، چه در آن زمان که «رعیت»  بوده اند و چه در روزگاری که «ملت»  شده اند و چه در عصری که «امت»  گشته اند ، از نظر معاشی و رفاهی ، زندگی خوب و خوشی نداشته اند.

برسی اجمالی تاریخ ایران نشان می هد مردم ایران در بیشتر اعصار برای شمشیر زدن و جان فشانی آمادگی داشته اند اما در عین حال، تقریباً همیشه، وضعیت آب و نانشان رو به راه نبوده است شاید این اوضاع از آغاز تاریخ تا زمان کشف نفت در ایران ، با توجه به آنچه کم و بیش در سرزمین های مشابه می گذشته، محمل و توجیهی ممکن است داشته باشد ، اما ادامه این وضع پس از کشف نفت، قابل تامل است.

گمان  می کنم تحولاتی که باعث نیاز به نفت شد و وجود انحصاری این ماده فقط در بعضی سرزمین ها –و نه در همه کشور هایی که به لحاظ تحولات اقتصادی و صنعتی به نفت و مشتقات آن نیازمند شده بودند – علی القاعده  باید عدم توازنی را به نفع ممالک نفت خیز ،  ایجاد کرده باشد. اما این عدم توازن در کشور ما به وجود نیامد . صادر کننده نفت خام شدیم و خرج کننده پولی که از این صادرات – کم یا زیاد – بدست می آمد ، بدون بازده مانا و بلند مدت .

من در سال پایان جنگ دوم جهانی به دنیا آمدم. تا به سن آغاز تحصیل دبستانی برسم شش هفت سالی طول کشید. با شروع دبستان و شاید پیش از آن -چیزهایی در مورد  اوضاع ممالک دیگر می شنیدم

اینکه آلمان کن فیکون شده بود و حتی دستگاهها و ماشین آلات کارخانه هایش را  فاتحان برده بودند . اینکه ژاپن هم زیر و رو شده و مردمش به نان شب محتاج شده بودند.  اینکه شوروی بیست میلیون کشته داده بود و بسیاری از شهرها  و آبادی هایش با خاک یکسان شده بودند.

در آن روزگار اسمی از کشورهای عربی نمی شنیدم . اگر هم بحثی از آنها بود یا در مورد کودتاهای بی پایانشان بود یا از زیارت کربلا و  نجف و مکه و مدینه (و نه سفر به عراق یا عربستان). و البته «کویت» ،«کویت» بود و نامش سمبل سرزمین های پرکار و به تبع پر بار - که هر کس قصد کار کردن وپول در آوردن زیاد را داشت ، می خواست به آنجا برود.  

هند و پاکستان  با گرفتاری های خود درگیر بودند و از فقر و فاقه در آنها بسیار می شنیدم.

از سرزمینی می شنیدم که گویا مردمش  روی درخت زندگی می کردند.

از مردمی در حاشیه جنوبی خلیج فارس گفته می شد که کارشان سوراخ کردن  لنج  های ایرانی بود که شب هنگام به ساحل می رسیدند و ربودن کالاهایی که صاحبان اجناس ، از بیم آب گرفتگی لنج  با شتاب به ساحل می ریختند.

افغانستان را کشوری معرفی می کردند که در آن نامه های فرستاده شده یا رسیده هرگز به مقصد نمی رسد و  در خانه ها -  به استثنای خانه های کابل -  چیزی به عنوان «توالت» وجود نداشت.

ترکیه کشوری بود که ایرانیان عازم اروپا از عبور از آن می ترسیدند و مدعی بودند اهالی آن به ایرانی ها که از آلمان اتومبیل می خرند و از راه زمین به ایران  می آورند حسادت می کنند و کمترین جلوه و اثر این حسادت سنگ پرانی به اتومبیل های تزانزیتی  است. هر چند که این کشور سعی می کرد ادای اروپایی ها و فرنگی ها را در بیاورد.

خوب بیاد دارم  ژاپن نمایشگاه صنعتی  در پارک شهر  برگزار کرده  و مادرم مرا به این نمایشگاه برده بود.  آنچه عرضه کرده بودند چیزهایی بود که کودکی به سن و سال مرا به این سوال وا داشت که این ها چیست که برایش نمایشگاه درست کرده اند ؟ گفته می شد ژاپن از  فرط ناچاری اجناسش را به صورت «کیلویی» صادر می کند تا مشتری پیدا کند .

ادامه دارد . . .

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

 
 
فهرست سایت
 
مطالب شخصی
نظریات مشورتی
آیین نامه ها
دیوان عدالت اداری
نمونه دادخواست ها
صفحه اصلي
سوالات حقوقي كاربران
پيام هاي كاربران
گالری تصاویر
برنامه هفتگي
سايت هاي مرتبط
امور موکلین
مشاوره تلفنی
قبول کلیه دعاوی حقوقی
مصاحبه ها
مطالب مفید حقوقی
اخبار
قوانین
آراءوحدت رویه
جستجو
جملات مفید حقوقی
آیا می دانید هر کسی می تواند به طور کتبی در مورد هر ادعایی از دادگاه نخستین در خواست نمایدکه طرف او را برای سازش دعوت کند.
دفتر وکالت
تهران میدان ونک ابتدای خیابان گاندی جنوبی نبش کوچه بیستم ساختمان 142 طبقه چهارم واحد 44

تلفن های تماس
02188784555 - 02188782333 - 09121782522

آدرس ایمیل
shirzad.heidari51@gmail.com - info@lawyershahbaz.com - shirzad_heidarishahbaz@yahoo.com

فکس
02188207633


 
وكالت آن لاين ( آنلاين ) | وکیل | سایت وکیل | وکالت | سایت وکالت | وب سایت وکیل | وکیل دادگستری | وکیل با سابقه |دفتر وکالت | مشاوره حقوقی | مشاوره آنلاین حقوقی | مشاوره تلفنی با وکیل | مشاوره تلفنی حقوقی | مشاوره با وکیل | قبول کلیه دعاوی حقوی | بانک قوانین ایران | فروشگاه کتاب نرم افزار حقوقی
Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:14090086:SSL routines:SSL3_GET_SERVER_CERTIFICATE:certificate verify failed in /home/lawyershahba/lawyershahbaz.com/templates/vanda-1/MainFooter.php on line 17

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /home/lawyershahba/lawyershahbaz.com/templates/vanda-1/MainFooter.php on line 17

Warning: file_get_contents(http://www.vekalatonline.ir/userfiles/Images/SitesPic/CounterCode/29.txt): failed to open stream: operation failed in /home/lawyershahba/lawyershahbaz.com/templates/vanda-1/MainFooter.php on line 17